Site icon Granite of science

СВЯТИЙ ҐРААЛЬ КОРУПЦІЇ

Автор: Любов Жарова, доктор економічних наук, старший науковий співробітник Відділу економічних проблем, екологічної політики та сталого розвитку Національної академії наук України, завідувач кафедри міжнародних економічних відносин, бізнесу та менеджменту Українсько-американського університету Concordia, професор Вищої економічно-гуманістичної школи в Бєльсько-Бялі (Польща) 

Для того щоб розмовляти про корупцію, варто почати із визначення, щоб говорити про одне і те саме. 

Що це таке?

Transparency International зазначає, що корупція завжди про гідність. Не тільки в простому трактуванні, що брати участі у корупційних схемах не гідно, але і в більш широкому розумінні – коли до Вашого життя вторгається корупція, то це принижує Вас, бо іноді просто не залишає вибору і унеможливлює відкритий, незалежний та зрозумілий шлях.

Interpol, в особі генерального секретаря Юргена Стока, попереджає про далекосяжні наслідки корупції, що здатні підірвати політичну, соціальну та економічну стабільність і, зрештою, загрожувати безпеці суспільства в цілому. Також те, що корупція створює ґрунт для організованої злочинної діяльності, навіть тероризму, оскільки злочинці допомагають у їх протизаконній діяльності співучастю корумпованих державних чиновників. 

Інтерпол зазначає, що економічна глобалізація зробила корупцію злочином поза кордонами, а самі корупційні операції можуть перетинати різні юрисдикції, що робить слідство поліції тимчасовим і складним.

МВФ (Міжнародний Валютний Фонд) зазначає, що менш корумповані країни збирають більше податків.  Зростання в середньому складає  4%, проте досвід реформ кількох країн говорить про можливості досягти і більших результатів, зокрема в Грузії податкові надходження зросли вдвічі і склали 13% ВВП за період з 2003 – 2008 рр.; реформи Руанди щодо боротьби з корупцією з середини 1990-х забезпечили зростання податкових надходжень до 6%. Про що ця статистика замовчує, так це про важкість н тільки подолання корупції, але про утримання на досягнутому «без корупційному» рівні протягом тривалого часу. Нажаль подолання усталених практик приносить швидкі результати, але переважно у короткостроковому періоді.

ООН оприлюднила Конвенцію з протидії корупції, де зазначає, що корупція – це чума нашого світу, що підриває основи демократії і унеможливлює верховенство права, веде до порушення прав людини, погіршує якість життя та уповільнює економічне зростання.

Власне немає якогось єдиного всесвітньо визнаного визначення корупції, є загальне розуміння що це таке і чому наслідки цього явища згубні для всіх сфер життя.  

У законодавчому полі України корупцію визначено, як використання особою наданих їй службових повноважень та пов’язаних з цим можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди такій особі або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень та пов’язаних з цим можливостей.

Де вона є?

На загал говорять о суспільствах де корупція є скоріше виключенням і засуджується громадянами на всіх рівнях; та о суспільствах, де корупція є систематичним явищем і толерується на всіх рівнях (а найголовніше – на найнижчому). Проблема систематичної корупції тому, що вона стає частинною життя пересічних громадян, які вважають це нормою, але при цьому засуджують прояви корупції на «верхніх щаблях». Такі подвійні стандарти є зручними, бо дозволяють завше виправдовувати свою поведінку – «всі ж так роблять» і «а що я повинен/на був/ла зробити» і легко знаходити винуватців та цапів-відбувайлів.

Згідно дослідженням «Демократичної ініціативи» за 2017 р. 44 % населення оцінили корупцію як негативне явище, але у деяких випадках виправдане, а 9% вважають це нормальним і ефективним способом вирішення своїх проблем. Тож можна стверджувати, що в Україні маємо систематичну корупцію, що толерується та виправдовується 53 % населення. 

Яких форм набуває?

Подолання корупції складне не тільки тому, що вона іноді стає невід’ємною частиною нашого життя чи відбувається за лаштунками, але і тому що вона має безліч форм.

Види корупції (і це далеко не все)

На світовому рівні корупцію також оцінюють довірою до інституцій (див. нижче).   У всьому світі 25 % людей відповіли, що їм довелося платити хабар за доступ до державних послуг за останні 12 місяців, а 57 % оцінили старання уряду подолати корупцію як незадовільні чи навіть погані.

Щодо України, то в нас традиційно невисокі рівні довіри до влади. Найбільшою довірою серед  українців користуються звичайні люди, які живуть поряд (68%), волонтери, які допомагають армії та переселенцям (63% та 61%), церква (51%), та збройні сили України (51%),  а найменшою – уряд України (11%), Верховна рада України (8%) та російські ЗМІ (4%) (за даними КМІС). Водночас наведені дані недовіри до влади не завжди напряму пов’язані з корупційною складовою.

Показовим є те, що у 2019 р. (результати соціологічного опитування Фонду “Демократичні ініціативи”) 25% населення назвали хабарництво нормою життя. Більшість корупційних схем за опитуванням були у медичних закладах, дещо менше у ЗВО, місцевих органах влади, школах та у взаєминах із патрульною поліцією. 

Які наслідки має?

Виникає замкнене коло: корупція гальмує соціально-економічний розвиток, а його стагнація призводить до подальшого розвитку корупційних сфер. На світовому рівні економічні наслідки корупції – 3,6 трлн доларів у вигляді хабарів та вкрадених грошей (2017 р.) Це 12 ВВП України. 

А що в Україні? Інститут економічних досліджень та політичних консультацій порахував, що економічний виграш від запровадження відкритих даних та антикорупційних заходів у державних закупівлях (ProZorro), податковому адміністрування та на газовому ринку у 2014-2018 склав 6 мільярдів доларів США щорічно – це приблизно 6% ВВП України.

За оцінкою МВФ, щороку Україна втрачає від корупції близько $ 2 млрд доларів. Це  — 2 бюджета Нацполіції, більш ніж 10 щорічних бюджетів Генеральної прокуратури, це близько 2/3 оборонного бюджету, це 1,6 щорічного бюджету на охорону здоров’я, це понад 2,3 щорічного бюджету на систему освіти.

То які ж наслідки має корупція? 

Ще одним важливим питанням в контексті економічного розвитку є його тяглость – коли протягом тривалого періоду часу економіка країни демонструє не тільки постійне зростання (нехай навіть невелике), але і стабільність роботи та непорушність гарантій інвесторам, незалежну від зміни влади. Страх переслідування є однією причин з виводу грошей в офшори (тобто фактично виведення їх із обігу в країні). Г. Цукман з Лондонської школи економіки підрахував, що 7,6 трлн доларів світового транскордонного багатства виводяться в офшори (див. мал.). Ця цифра включає лише фінансові активи, але при урахуванні таких активів, як вироби мистецтво, ювелірні вироби та майно, це може бути в два-три рази більша сума.

На загал корупція породжує системну недовіру до інституцій та держави, що автоматично унеможливлює реформи, бо останні потребують підтримки принаймні 10% населення. Таким чином відбувається консервація поточної ситуації і стагнація чи рецесія в економіці.

То що ж робити і куди звернутися?

Ми живемо в інформаційному суспільстві, і якщо ви читаєте цю статтю, то напевно маєте доступ до Інтернету, а значить і можливість шукати та розповсюджувати інформацію. 

Найголовнішим правилом є обізнаність у власних правах і обов’язках та вимагання пояснити дії чи бездіяльність із посиланням на конкретні норм. Найважче опиратися корупції коли мова їде не про себе, а про близьких людей і їх благополуччя (саме тому в нас найбільше хабарів дають у медичних закладах). Ну і, звісно, коронна фраза «це ж для наших дітей, невже Вам шкода».

Найчастіше у протидії корупції, і не тільки, виникає побоювання, що мій голос або моя заява нічого не змінять. Але, нажаль, кількість несказаного зростає, тоді як всі голоса разом допомогли б зрушити ситуацію з мертвої точки.

Тому варто говорити і діяти. А звернутися можна 

Можна приєднатися до системи викривачів корупції, головне пам’ятати про критичне мислення і перевірку фактів.

Також є довідники, звідки можна взяти інформацію про те, що можна зробити і як діяти:

А що відбувається в світі?

Щорічно Transparency International публікує данні щодо індексу протидії корупції (див. мал.). Найменш корумпованими є Нова Зеландія, Данія, Фінляндія, Норвегія, Швейцарія, Сінгапур, Швеція, Канада, Люксембург, Нідерланди та Великобританія. Навіть дотичний огляд без корупційних країн (на 100% корупцію не подолав ніхто) можна помітити що це найбільш заможні демократичні країни. України демонструє позитивну динаміку (тобто рух до менш корумпованої країни), хоча за загальними оцінками поки що має 32 бала зі 100. Показовим є факт, що 2/3 країн мають індекс нижчий за 50, а «середнє значення» індекс лише 43, тобто світ ще не наблизився до подолання корупції. Більш того глобалізація і відкритість кордонів іноді створюють можливості до експорту не тільки товарів і послуг, але й корупції, як однієї з практик ведення бізнесу.

Що ж таки робиться у світі

Що робити нам?

Попре невтішні результати боротьби із таким вселенським злом як корупція найгірше, що ми можемо зробити – це опустити руки і не робити нічого. Шлях подолає тільки той, хто буде вперто робити крок за кроком.  Ніхто не винайшов панацеї від корупції, але я спробувала принаймні сформулювати кілька простих кроків для того, щоб почати наш рух.

І крок перший і, основний, — почни з себе. Спочатку треба зізнатися собі те саме ти потураєш корупції або береш в ній участь, а тоді вже можна – зупинитися, опиратися, саботувати, розповідати, волати і вимагати. Робити щось, щоб змінити ситуацію.

І далі «простий» секрет успіху – не зупинятися, бо зупинка означатиме крок назад. Якщо щоб стати корупціонером достатньо один раз щось зробити, то «не корупційна» діяльність вимагає постійного руху.

І тут дуже важливими є освіта і просвіта – розповідати про права і обов’язки, можливості і приклади роботи без участі в корупційних схемах чи хабарах. Це важливо для того, щоб інші знали що так теж можна і щоб всі ми відчували, що ми не одні.  І тут одразу постає ще одна важлива умова – доступ до інформації, адже це і про навчання і про контроль.

Спрощення процедур, тобто їх прозорість та навчання також важливі. Недостатньо розробити процедури чи інструменти – треба навчити ними користуватися і донести це знання к до найбільшої кількості учасників соціального та економічного життя – як можна почати бізнес без хабарів, як вступити у обрану школу на загальних умовах, як потрапити до пологового не за місцем реєстрації, а там де тобі подобається тощо. 

Важливим є дотримання верховенства права, контроль за виконанням є не менш важливим, ніж навчання. Можливість  Прозорість та контроль, та невідворотність покарання – прекрасні стимули до без корупційної діяльності. Звісно, це простіше написати, ніж забезпечити, але якщо ми не почнемо, то ніколи нічого не досягнемо.

І ще одне, іноді міжнародні організації можуть дати той поштовх до змін, якого нам не вистачало, щоб почати щось робити.

Тож, просто не буде, але подолання корупції це те, що безпосередньо залежить від нас. Поки 44% вважають, що не добре, але якщо дуже треба то можна, важко щось змінити, проте ці відсотки – це  конкретні люди, ми з Вами. Тож, варто почати щось робити, і почати можна з аналізу власних дій і визнання того чи толерую я корупцію.

Корупцію не подолано. Але якщо вірити у сонце тільки вдень, то можна не дочекатися сходу, тож вйо до змін!

Exit mobile version